Časté dotazy



Hygiena práce

Azbest
Azbest je obecné označení pro křemičité minerály, které se v přírodě vyskytují ve vláknité formě. Azbest je nebezpečný, je-li rozptýlen ve vzduchu ve formě velmi malých vláken, která jsou pouhým okem neviditelná. Všechna onemocnění vznikají po mnohaleté latenci od začátku expozice, riziko onemocnění ale trvá i po ukončení expozice. Azbest je tedy považován za prokázaný lidský karcinogen. Podrobnosti najdete v materiálu Azbest v komunálním prostředí, OODP - metodicky návod. Běžná populace se s azbestem setká pravděpodobně nejčastěji při odstraňování staré střešní krytiny. Nebezpečí, pokyny a povinnosti jsou uvedeny v Opatření k předcházení rizik souvisejících s expozicí azbestu při odstraňování staveb nebo jejich částí.
 
Pracovnělékařské služby
Balíček zákonů, které připravilo Ministerstvo zdravotnictví a které byly uveřejněny v částce 131 Sbírky zákonů České republiky rozeslané dne 8.12.2011, obsahuje i zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, který na poli ochrany zdraví zaměstnanců při práci zavádí nové pojmy a pro zaměstnavatele přináší i nové povinnosti.
Bližší informace naleznete v materiálu JUDr. Petra Bukovjana, AG vzdělávací agentura, Vyškov (text je použit se souhlasem autora) Pracovnělékařské služby ze všech úhlů pohledu a ve Stanovisku MZ ČR a MPSV ČR k zajištění pracovnělékařských služeb.
 
Kategorizace prací
Kategorizace prací se provádí na základě ustanovení § 37 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, v platném znění, a vyhlášky č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli. Na návrh zaměstnavatelů rozhodují o zařazení prací do kategorií pracovníci KHS, u rizikových prací stanovují navíc minimální rozsah a termíny sledování faktorů pracovních podmínek, lhůty a minimální náplň vstupních, periodických, výstupních a následných lékařských preventivních prohlídek fyzických osob. Podrobnosti a pokyny pro návrh kategorizace, Formulář, který lze pro návrh použít.
 
Pravidla pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a směsmi
Podle § 44a odst. 10 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, je nutno pro pracoviště, kde se nakládá s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické, toxické, žíravé, karcinogenní, mutagenní a toxické pro reprodukci zpracovat pravidla pro toto nakládání.
Podrobnosti a doporučení pro sestavení pravidel. Čerstvé a plně dostatečné informace o PPP lze získat z materiálu Toxikologického informačního střediska : Zásady pro poskytování 1. pomoci při expozici chemickým látkám.
 
Nemoci z povolání
Nemoci z povolání jsou uvedeny v seznamu nemocí z povolání v příloze k NV č. 114/2011, kterým se mění NV č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání (dále jen NV 114/2011 Sb.). Jedná se o nemoci vznikající nepříznivým působením chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných škodlivých vlivů, pokud vznikly za podmínek uvedených v seznamu nemocí z povolání. Za škodu, která byla pracovníkovi způsobena, odpovídá organizace, u které pracovník pracoval v pracovním poměru naposledy před zjištěním vzniku dané nemoci z povolání. Organizace je povinna nahradit pracovníkovi škodu, i když byly dodrženy povinnosti k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Seznam nemocí z povolání obsahuje :
  • Kapitola I. - nemoci způsobené chemickými látkami
  • Kapitola II. - nemoci způsobené fyzikálními faktory
  • Kapitola III. - nemoci týkající se dýchacích cest, plic, pohrudnice a pobřišnice
  • Kapitola IV. - nemoci kožní
  • Kapitola V. - nemoci přenosné a parazitární
  • Kapitola VI. - nemoci způsobené ostatními faktory a činiteli
Více k nemocem z povolání.
 
Tepelná zátěž na pracovištích v horkých dnech
Nejčastější otázky a odpovědi na toto téma je možné nalézt na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví Horko a ochranné nápoje při práci.
 
Odpady - materiály, odkazy
Kompetentními správními úřady v odpadové problematice jsou odbory životního prostředí obcí s rozšířenou působností, odbory ŽP magistrátů, krajských úřadů, Ministerstvo životního prostředí, Česká inspekce životního prostředí atd. KHS je dotčený správní úřad při řešení problematiky nakládání s odpady z hlediska ochrany zdraví lidí. Souhrn právních předpisů a požadavků na obsah provozního řádu pro nakládání s odpady. Pro systém zařazování odpadů do příslušných kategorií byla vydána vyhláška č. 381/2001 Sb. a požadavky na obsah provozního řádu zařízení k nakládání s odpady jsou stanoveny ve vyhlášce č. 383/2001 Sb.
Pro zpracovatele provozních řádů je k dispozici tato osnova.
 
Odpady ze zdravotnických zařízení
Obecná shrnutí k odpadům ze zdravotnických zařízení a seznam biologických činitelů.
Podrobnější provozní pokyny k hygienickým požadavkům na úklid a manipulaci s odpadem přímo na pracovištích zdravotnických zařízení řeší $ 10 vyhlášky č.306/2012 Sb., o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče.
Nádoby s odpadem s nebezpečnou vlastností „infekčností“ musí být označeny štítkem (kód odpadu – katalogové číslo, kategorie – /ostatní, nebezpečný/, slovní označení, datum vzniku, místo původu odpadu /ordinace, oddělení/, odpovědná osoba), grafickým symbolem pro infekčnost.
Pro provozovatele zdravotnických zařízení je k dispozici tento manipulační řád.
K zařazování inkontinentních pomůcek vydalo Ministerstvo životního prostředí následující informace.
Likvidací nebezpečného odpadu – nepoužitelných léčiv se zabývají oprávněné osoby, jejichž seznam je uveřejněn na webu Ministerstva zdravotnictví.
 
Letecká aplikace přípravků na ochranu rostlin (dále jen LA POR)
Žádosti o stanovisko KHS JmK k plánům LA POR a mimořádným LA POR vyřizuje pro celý Jihomoravský kraj pracovnice oddělení hygieny práce v Brně - Mgr. Martina Tesaříková, tel. 543 516 822, mail: martina.tesarikova@khsbrno.cz. Vaše žádosti tedy adresujte na oddělení hygieny práce KHS JmK, podatelna Jeřábkova 4, 602 00 Brno, adresa vlastního pracoviště oddělení HP je Pellicova 29/31, 602 00 Brno.
 

IČO : 71009191
datová schránka : jaaai36
e-mail: podatelna@khsbrno.cz
KHS JmK se sídlem v Brně
Jeřábkova 4
602 00 Brno
(c) www.khsbrno.cz