Prevence infekčních průjmových onemocnění


Průjmová onemocnění patří k nejrozšířenějším zdravotnickým problémům, a to jak v celosvětovém měřítku, tak i u nás. Zatímco u zdravých dospělých osob většinou proběhnou bez větších komplikací, pak u osob oslabených, u malých dětí a starých lidí mohou mít velice závažné, někdy až život ohrožující následky.

Principy obecné prevence průjmových onemocnění jsou v našich podmínkách díky dobrým hygienickým podmínkám pod stálou kontrolou (zásobování pitnou vodou, odstraňování odpadů, kanalizace), stejně jako veterinární opatření v chovech zvířat, ve výrobě a zpracování potravin.

Navzdory těmto opatřením se však u nás stále nedaří výskyt těchto nákaz snížit. Je to proto, že k naprosté většině onemocnění u nás dochází buď nedodržováním zásad osobní hygieny, nebo po konzumaci nedostatečně tepelně upravené potraviny živočišného původu.

Jak těmto onemocněním předcházet
  • Správným výběrem potravin – nekupovat výrobky s prošlou zárukou, vejce uchovávat pouze v ledničce, mléko konzumovat pouze pasterizované, ovoce a zeleninu konzumovat až po důkladném umytí nezávadnou vodou, v létě se vyvarovat rizikovým potravinám (majonézové saláty, mazlavé a měkké salámy).
  • Dostatečnou tepelnou úpravou – teplota ve všech částech pokrmu musí dosáhnout nejméně 80°C po dobu 20 minut, maso musí být propečené až ke kosti, vejce doporučujeme konzumovat pouze natvrdo vařená (10-12 minut) nebo v tepelně zpracovaných pokrmech, zásadně nedoporučujeme používání syrových vajec do pokrmů připravovaných za studena nebo jejich přidávání do hotových pokrmů!
  • Konzumací tepelně upravených jídel bezprostředně po jejich dovaření – pokud připravujeme jídlo předem, po vychladnutí jej uschováme v lednici. Před konzumací jej znovu ohřejeme tak, aby ve všech částech měl pokrm teplotu nejméně 60°C (pozor na „hluchá místa“ při ohřevu v mikrovlnné troubě).
  • Zamezením kontaktu syrové a uvařené potraviny – choroboplodné zárodky se mohou přenést přímým dotykem nebo prostřednictvím kuchyňského náčiní (téhož nože nebo prkénka).
  • Úzkostlivým dodržování osobní hygieny – mytí rukou před začátkem práce, po každém přerušení i po ukončení, po použití WC a po kontaktu se zvířaty!
  • Udržováním čistoty kuchyňských ploch a náčiní – skořápky od vajec, obaly od masa, zbytky mouky a vajec z obalování nutno ihned likvidovat.
  • Chránit potraviny před hmyzem, hlodavci a jinými zvířaty.
  • Používat nezávadnou vodu – k pití, vaření i k umývání nádobí.

MUDr. Renata Vaverková
vedoucí protiepidemického odboru
KHS Jm kraje se sídlem v Brně
IČO : 71009191
datová schránka : jaaai36
e-mail: podatelna@khsbrno.cz
KHS JmK se sídlem v Brně
Jeřábkova 4
602 00 Brno
(c) www.khsbrno.cz